clock menu more-arrow no yes

Filed under:

The Entire Killer, Whacked Out Electric Daisy Carnival Schedule at Your Fingertips

The Electric Daisy Carnival
The Electric Daisy Carnival
Photo: Rukes

The Electric Daisy Carnival finally released its entire lineup for June 8-10 at the Las Vegas Motor Speedway. KineticField is the place to be for the biggest acts such as Kaskade, Calvin Harris, Tiësto, Armin van Buuren and David Guetta. But seven stages spread out over the fields inside the racetrack give acts of all sizes a place to play. Here, the entire lineup for the Electric Daisy Carnival.

Friday
KineticField

Fedde le Grand
4:30AM - 5:30AM

Bassjackers
4:00AM - 4:30AM

Alesso
3:00AM - 4:00AM

Kaskade
1:30AM - 3:00AM

Afrojack
12:00AM - 1:25AM

Sebastian Ingrosso
10:30PM - 12:00AM

Knife Party
9:30PM - 10:30PM

Hardwell
8:30PM - 9:30PM

will.i.am
7:30PM - 8:30PM

Michael Woods
7:00PM - 7:30PM

Saturday
Blue Man Group and Steve Aoki
4:00AM - 5:30AM

Tiësto
2:30AM - 4:00AM

AVICII
1:00AM - 2:30AM

Calvin Harris
11:50PM - 1:00AM

Bassnectar
10:50PM - 11:50PM

Martin Solveig
9:50PM - 10:50PM

Nicky Romero
8:50PM - 9:50PM

Sander van Doorn
8:20PM - 8:50PM

Manufactured Superstars
7:50PM - 8:20PM

Chris Lake
7:20PM - 7:50PM

Damien Le Roy
7:00PM - 7:20PM

Sunday
Funkagenda
5:00AM - 5:30AM

Dada Life
4:00AM - 5:00AM

Porter Robinson
3:00AM - 4:00AM

Armin van Buuren
2:00AM - 3:00AM

David Guetta
12:30AM - 2:00AM

Pretty Lights
11:30PM - 12:30AM

Dirty South
10:30PM - 11:30PM

Chuckie
9:40PM - 10:30PM

Sunnery James & Ryan Marciano
9:00PM - 9:40PM

CAZZETTE
8:15PM - 9:00PM

Arty
7:30PM - 8:15PM

Morgan Page
7:00PM - 7:30PM

cosmicMEADOW
Friday

Hosted By: Size Matters
Sunnery James & Ryan Marciano
4:15AM - 5:30AM

Erick Morillo
3:00AM - 4:15AM

Steve Angello
1:45AM - 3:00AM

Benny Benassi
12:30AM - 1:45AM

Thomas Gold
11:15PM - 12:30AM

AN21 and Max Vangeli
10:00PM - 11:15PM

Junior Sanchez with CeCe Peniston
8:30PM - 10:00PM

Tim Mason
7:00PM - 8:30PM

Saturday
Hosted By: Enter•
Paco Osuna
4:15AM - 5:30AM

Loco Dice
3:00AM - 4:15AM

Richie Hawtin
1:45AM - 3:00AM

Dubfire
12:30AM - 1:45AM

Gaiser
11:45PM - 12:30AM

Magda
10:30PM - 11:45PM

Josh Wink
9:15PM - 10:30PM

Seth Troxler
8:00PM - 9:15PM

Visionquest
7:00PM - 8:00PM

Sunday
Hosted By: Carl Cox & Friends
Danny Tenaglia
4:00AM - 5:30AM

Carl Cox
2:00AM - 4:00AM

John Digweed
12:30AM - 2:00AM

Umek
11:30PM - 12:30AM

Green Velvet
10:30PM - 11:30PM

Nicole Moudaber
9:30PM - 10:30PM

Joris Voorn and Nic Fancuilli
8:30PM - 9:30PM

Dennis Ferrer
7:30PM - 8:30PM

Guy Gerber
7:00PM - 7:30PM

circuitGROUNDS
Friday

Hosted By: Group Therapy
Super8 & Tab
4:00AM - 5:30AM

Gareth Emery
2:30AM - 4:00AM

Above & Beyond
12:30AM - 2:30AM

Mat Zo
11:30PM - 12:30AM

Gabriel & Dresden
10:30PM - 11:30PM

Norin & Rad
9:30PM - 10:30PM

Jaytech
8:30PM - 9:30PM

Andrew Bayer
7:30PM - 8:30PM

Matt Lange
7:00PM - 7:30PM

Saturday
Hosted By: A State of Trance
W&W
4:15AM - 5:30AM

Cosmic Gate
3:00AM - 4:15AM

Armin van Buuren
1:00AM - 3:00AM

Markus Schulz
11:45PM - 1:00AM

Rank 1
11:00PM - 11:45PM

Jochen Miller
9:45PM - 11:00PM

Kyau & Albert
8:30PM - 9:45PM

Eco
7:00PM - 8:30PM

Sunday
Hosted By: A State of Trance
Aly and Fila
4:00AM - 5:30AM

Ferry Corsten
2:30AM - 4:00AM

Dash Berlin
1:00AM - 2:30AM

ATB
11:30PM - 1:00AM

Tritonal
10:00PM - 11:30PM

BT
8:30PM - 10:00PM

Kristina Sky
7:00PM - 8:30PM

neonGARDEN
Friday

Hosted By: Dim Mak
Dimitri Vegas and Like Mike
4:50AM - 5:30AM

Sidney Samson
4:10AM - 4:50AM

Steve Aoki and Afrojack
3:10AM - 4:10AM

R3hab
2:25AM - 3:10AM

Excision
1:25AM - 2:05AM

Borgore
12:25AM - 1:05AM

Datsik
11:25PM - 12:05AM

Joachim Garraud
10:45PM - 11:25PM

NERVO
10:10PM - 10:45PM

Little Boots
9:25PM - 9:55PM

Kill The Noise
8:25PM - 9:05PM

Modestep
7:40PM - 8:15PM

AutoErotique
7:00PM - 7:20PM

Saturday
Hosted By: Undocumented
Harvard Bass
4:30AM - 5:30AM

Jack Beats
3:30AM - 4:30AM

MSTRKRFT
2:30AM - 3:30AM

Felix Cartal
1:30AM - 2:30AM

Tommy Trash
12:30AM - 1:30AM

Feed Me
11:15PM - 12:15AM

Digitalism
9:45PM - 10:45PM

Andy C: Alive
8:40PM - 9:40PM

Angger Dimas
7:25PM - 8:25PM

Davey Dave
7:00PM - 7:25PM

Sunday
Hosted By: Super You & Me
Flux Pavilion
4:00AM - 5:30AM

Bingo Players
3:00AM - 4:00AM

Laidback Luke
1:30AM - 3:00AM

Sandro Silva
12:30AM - 1:30AM

Chase and Status
11:30PM - 12:30AM

Major Lazer
10:30PM - 11:30PM

Oliver Twizt
9:00PM - 10:30PM

The M Machine
7:45PM - 8:45PM

PeaceTreaty
7:00PM - 7:25PM

bassPOD
Friday

Hosted By: Bassrush
Adventure Club
4:30AM - 5:30AM

High Contrast
3:30AM - 4:30AM

Zomboy
2:30AM - 3:30AM

Funtcase
1:30AM - 2:30AM

Dieselboy vs. Bare
12:30AM - 1:30AM

Figure
11:30PM - 12:30AM

Crizzly
10:30PM - 11:30PM

Mt Eden
9:30PM - 10:30PM

Paper Diamond
8:30PM - 9:30PM

Circuit
7:00PM - 8:30PM

Saturday
Hosted By: Bassrush
Koan Sound
4:30AM - 5:30AM

Shy FX
3:30AM - 4:30AM

Doctor P
2:30AM - 3:30AM

Zeds Dead
12:30AM - 1:30AM

Rusko
11:30PM - 12:30AM

Downlink
10:30PM - 11:30PM

Emalkay
9:30PM - 10:30PM

Borgore
8:30PM - 9:30PM

Dodge & Fuski
7:30PM - 8:30PM

Deco
7:00PM - 7:30PM

Sunday
Hosted By: Bassrush
Hype
4:30AM - 5:30AM

Cookie Monsta
3:30AM - 4:30AM

Camo and Krooked
2:30AM - 3:30AM

Noisia
1:30AM - 2:30AM

Dirtyphonics
12:00AM - 1:30AM

Delta Heavy
11:00PM - 12:00AM

Loadstar
10:00PM - 11:00PM

Ed Rush & Optical
9:00PM - 10:00PM

Wilkinson
8:00PM - 9:00PM

Fury
7:00PM - 8:00PM

Q-danceSTAGE
Friday
Hosted By: Q-Dance
Evil Activities
4:30AM - 5:30AM

Ran-D
2:45AM - 4:30AM

Coone
1:00AM - 2:45AM

Noisecontrollers
11:00PM - 1:00AM

Isaac
9:30PM - 11:00PM

JDX
8:30PM - 9:30PM

Darksiderz
7:45PM - 8:30PM

Caffeine
7:00PM - 7:45PM

Saturday
Hosted By: Q-Dance
Endymion
4:30AM - 5:30AM

Zatox
3:15AM - 4:30AM

Wildstylez
2:00AM - 3:15AM

Technoboy
1:00AM - 2:00AM

Headhunterz
11:00PM - 1:00AM

Lady Faith
10:00PM - 11:00PM

Max Enforcer
8:30PM - 10:00PM

Stana
7:00PM - 8:30PM

Sunday
Hosted By: Q-Dance
Neophyte
4:30AM - 5:30AM

The Prophet
3:15AM - 4:30AM

Frontliner
2:00AM - 3:15AM

S-Factor
1:00AM - 2:00AM

Brennan Heart
11:00PM - 1:00AM

D-Block & S-te-Fan
9:30PM - 11:00PM

Zany
8:00PM - 9:30PM

A*S*Y*S*
7:00PM - 8:00PM

discoverySTAGE
Friday

RJ Van Xetten
4:00AM - 5:00AM

Fabian Campos
3:00AM - 4:00AM

Posso
2:00AM - 3:00AM

James Egbert
1:00AM - 2:00AM

Bobby Burns
12:00AM - 1:00AM

No Body
11:00PM - 12:00AM

Virtu
10:00PM - 11:00PM

DSKOTEK
9:00PM - 10:00PM

Crunch Theory
8:00PM - 9:00PM

Saturday
LIFT
4:00AM - 5:00AM

Mitchell Claxton
3:00AM - 4:00AM

Gladiator
2:00AM - 3:00AM

Paris & Simo
1:00AM - 2:00AM

Shermanology
12:00AM - 1:00AM

Felix Kröcher
11:00PM - 12:00AM

Michael Badal
10:00PM - 11:00PM

Joman
9:00PM - 10:00PM

Handsom Dodger
8:00PM - 9:00PM

Sunday
Von Don
3:00AM - 4:00AM

David Hiller
2:00AM - 3:00AM

Singularity
1:00AM - 2:00AM

Quintino
12:00AM - 1:00AM

Tangle & Mateusz
11:00PM - 12:00AM

Josh Evans
10:00PM - 11:00PM

Bunny
9:00PM - 10:00PM

Black 22's
8:00PM - 9:00PM
· All Coverage of the Electric Daisy Carnival [~ELV~]

Las Vegas Motor Speedway

7000 Las Vegas Blvd. N., Las Vegas, NV

Sign up for the newsletter Sign up for the Eater Las Vegas newsletter

The freshest news from the local food world